Department of Plant and Food Sciences staff

RESEARCH STAFF

ATP

 
 Last name  First name  Title  
McConchie, Department Head Robyn Horticulturalist
Bokshi Anowarul Research Associate
Campbell Lindsay Agronomist
Copeland Les Chemist
Deaker Rosalind Soil Chemist
Guest David Plant Pathologist        
Jones Brian Horticulturalist
Phan-Tien Kim  
Roberts Tom Plant Biochemist
Rogers Gordon Plant Physiologist
Tan Daniel Agronomist
Whelan Brett Precision Agriculture

COBBITTY

 
 Last name  First name  Title  
Sharp, Director PBI Cobbitty Peter Molecular Biologist
Park, Judith & David Coffey Chair of Sustainable Agricuture;  Director Cereal Rust Research Robert Rust Geneticist
Trethowan, Director IA Watson Research Centre Richard      Plant Breeder
Ahmad Nabil Tissue Culture & Vegetable Breeder
Bansal Urmil Molecular Biologist
Bariana Harbans Rust Geneticist
Chattha Tariq Plant Breeder           
Dong       Chong-Mei Molecular Biologist
Cuddy Will Rust Geneticist
Dracatos Peter Rust Geneticist
Karaoglu Haydar Molecular Biologist
Li Ruijun Ornamental Plant Breeder
Luo Shuming Ornamental Plant Breeder
Mcintosh Robert Rust Geneticist
Sandhu Karanjeet Myrtle Rust Pathologist
Singh Davinder Rust Geneticist 
Wellings Colin Cereal Rust Pathologist
Wong Percy Myocologist
Zhang Peng Cytogeneticist

NARRABRI

 
 Last name  First name  Title  
Adhikari Kedar Plant Breeder - Pulses
Bramley Helen Agronomist
Buckley Tom Plant Physiologist
Davies Philip Crown Rot
Heath Richard Agronomy and Farm Management
Pattison Angela Manager Modified Environment Facility

PROFESSIONAL STAFF

COBBITTY

 
 Last name  First name  Title  
Brown Graham Ornamental Plant Breeder
Gill Muhammad Technical Officer, Fee for Service
Hoxha Sami Molecular Cytogenetics
Miah Hanif Techinical Officer, Genetics
Pietilanean Margerita Technical Officer, Surveillance
Raju Tokachichu Plant Pathologist
Roake Jeremy Plant Breeder
Standen Gary Technical Officer, Fee For Service
Vincent Kate Technical Officer
Williams Matthew Technical Officer, ACRCP Operation

OPERATIONS GROUP

COBBITTY

 
 Last name  First name  Title  
Bell James Operations Manager
Hull Jim Quarantine and Research Facilities
Lipscombe Paul Farm Supervisor
Fraser Duncan Turf Supervisor

NARRABRI

 
 Last name  First name  Title  
Bell Peter Farm Supervisor
Bramley Chris Glass House and Facilities Maintenance Officer
Thomas Mark Senior Farm Hand
Tredea Annette Trials Officer