Previous Alumni Award recipients

2012

Community Achievement: David Handley (BA ’87 LLB ’89)
Community Achievement: Mary Kostakidis (BA '77)
International Achievement: Dr David Hunter (MBBS ’82)
Professional Achievement: Belinda Hutchinson AM (BEc ’76)
Young Alumni Achievement: Eric Knight (BA ’06 LLB ’07 )
Convocation Medallist: Andrew Thomas (BEc (Hons) ’11)
Convocation Medallist: Patrick Bateman (BEcSocSc (Hons) ’10 LLB ’12)
Edmund Barton Medallist: Joanna Whitney (BScVet ’02 BVSc ’04 MVSc (honoris causa) ’11)
Nigel C Barker Medallist: Alexandra Croak (BHlthSc (OT) ’10) MHlthSc (SexHlth) ’12)
Sister Alison Bush Medallist: Scott Wilson (GradDipIndigH (SubUse) ’10 MIndigH (SubUse) ’12)
John C Harsanyi Medallist: Christian Sautter (MInternatBus&Law ’11)
Rita and John Cornforth Medallist: Jodie Ingles (PhD (Medicine) ’11)

2011

Community Achievement: Ms Anne Crawford (BA ’85 BSW ’87)
International Achievement:
Associate Professor Robyn Alders AO (BSc (Vet) ’83 BVetSc ’84 DipVetClinStud ’86) and
Mr David Anstice (BEc '70 HonFellow '09)
Professional Achievement: Dr Wirginia Maixner (MBBS ’86)
Young Alumni Achievement: Mr Corey Payne (BCom ’07)
Convocation medallists:
Ms Naomi Hart (BA(Hons) ’09 LLB ’11) and
Mr Nathaniel Ware (BEc ’11)
Edmund Barton Medallist: Erin Law (MN ’11)
Rita and John Cornforth Medallist: Kirsten Harley (BSc ’92 PhD ’10)

2010

Community Achievement: Ms Clover Moore MP (BA '69)
International Achievement:
The Rt Hon Baroness Gardner of Parkes AM (BDS '54 Hon Fellow '07)
Professional Achievement: Dr John Laker AO (BEc '72)
Young Alumni Achievement:
Mr Ross Langdon (BSc(Arch) '02 BArch '05) and
Mr Jack Manning Bancroft (BA (Media & Comm) '07)
Convocation Medallist: Stephanie Mawson (BA (Hons) 2010)

2009

Community Achievement: Mr John Studdy AM FCA (BE ’52)
International Achievement:Mr Michael Hintze (BS ’75 BE ’77)
Professional Achievement: Mr Paul Dyer (DipMusEd ’81 BMus ’83)
Young Alumni Achievement: Ms Anna Rose (LLB ’08)
Convocation medallists:
Jack Clegg (BLibStud '04 PhD '08 LLB '09)
Anna Garsia (BSc (Adv) '06 LLB '09)

2008

Community Achievement: Associate Professor Ross Steele AM (BA '60)
International Achievement: Prof. Charles MacKenzie (BSc(Vet) '69 BVetSc '71 PhD '76)
Professional Achievement: Professor Creswell Eastman (MBBS '65 MD '80)
Young Alumni Achievement: Mr Andrew Tanner (BCom BE(Mech) '04)
Convocation Medallist:Andrew McLeod (BSc(Adv) (Hons 1) '08)

2007

Dr Neal Peres Da Costa (BMus '87)
Adjunct Associate Professor John Gullotta AM (BPharm '86)
Professor John Wong (BScMed '64 MBBS '66 PhDMed '72 HonMD '95)
Convocation Medallist: Nikolas Kirby (BA '07)

2006

Col James AM (DipTCPlan '77)
Professor Jocelyn Chey (BA '61 PhDArts '71)
Professor Kim Oates AM (MBBS '67 MD '85 DSc '06)
Convocation Medallist: Fiona Roughley (BA '06)

2005

Joe Canalese (MBBS '73)
Veronica Lambert (BDS '82)
Convocation Medallist: James Cowling (BCST '05)

2004

Hugh Mackay (BA '62)
Louise Cox AM (B Arch '63)
Malcolm Deall OAM (BDS '76)
Convocation Medallist: Jonathan Bonnitcha (BEcon(SocSc) '04)

2003

Margaret A Burgess AO (MBBS '61 MD '71)
Mabel Lee (BA '62 PhD '66)
Phillip J Tuckerman AM (B Ec '76)
Convocation Medallists:
Sam Williams (BSc '03 BA '03)
Louise Pounder (BA '00 LLB '03)

2002

Margaret A Davidson (DSCM '53)
Iain A Macdonald (Materia Medica '60)
Timothy McManus (B VSc '58)
Convocation Medallist: Sarah Kummerfeld (BSc '02)

2001

John A Bell AM OBE (BA '63 DLitt Honoris Causa '96)
Sandra Meihubers (BDS '77 Grad Dip H. Dent '82)
Rowan Nicks OBE (MD Honoris Causa '85)
Convocation Medallist: Annaleise Grummitt (BSc '01 MSc '02)

2000

Maree Gwendoline Browne (BA '81)
Andrew W Gullotta OAM (Materia Medica '62)
Donald James Weatherburn (BA '74 PhD '81)
Convocation Medallist: Stuart Prescott (BSc '00 PhD '04)

1999

Rhondda E Figgis Close (Materia Medica '53)
Antonia M Scott (BDS '71)
Convocation Medallist: Chloe Amy Flutter (BA '99)

1998

Maxwell R Banks AM (BSc Hons '47)
Anne Edgeworth (B Sc '41)
Hugh H Ralston (BE Aero '57)
Convocation Medallist: Malcolm Kennett (BSc '98 MSc '00)

1997

Paul A Pholeros (B Sc '74, B Arch Hons '77)
Paul J Torzillo AM (MB BS '76)
Kathleen Riley (BA '97)
Convocation Medallists:
Anthony Henderson (BSc '97)
Kathleen Riley (BA ‘97)

1996

Dindy Belinda Vaughan (BA Hons '67)
Miklos J Pohl OAM (MB BS '73)
Christine Ho (BEcon (ScoSc) '96 PhD '04)
Convocation Medallists:
Josephine Trott (BScAgr '96)
Christine Ho (BEcon (ScoSc) ‘96 PHDEcon ‘04)

1995

William "Digger" James AC MBE MC OStJ (MB BS '64)
Huon M Hassall OAM (B Sc Agr '56)
Convocation Medallist: Benjamin Kremer (BSc '95 LLB '97)

1994

Convocation Medallist: Michael Fullilove (BA '94)

1993

B Lyn Behrens (MB BS '64)
J Murray Gosper AM OBE (BE Civil '32)
Sydney Saville (B Sc Agr '50 Dip Ed '51)
Convocation Medallist: Dominique Hogan-Doran (BEcon (ScoSc) '93 PhD '04)

1992

Ronald Bracewell AO (BSc '41 BE '43 ME '48)
Hugh Gordon (B VSc '31 DV.Sc '69)
June Jeremy (M Ed '88)

Convocation Medallists before 1992:

1991 Andrew Berry (BSc '91)

1989 Anna K Donald (BA '89)

1988 Andrew Bell (BA ‘88 LLB '90)

1986 Gordon Edward Fell (BSc '86 LLB '88)

1985 Christopher Mark Kelly (BA '86)

1982 Jeremy Martin Kriewaldt (BA '83 LLB '85 LLM '94)

1981 C.J. Wilkinson (BSc '80 BE Civil '82 BA '92)

1980 Alan John (BA '80)