Find us on Facebook Find us on LinkedIn Follow us on Twitter Subscribe to our YouTube channel

2013 University of Sydney Business School Scholarship Recipients

Undergraduate Awards

Dean's Undergraduate Scholarship in Business

Olivia Templeman

Wayne Lonergan Distinguished Undergraduate Scholarship

Doris Xu

David W Johnson Scholarship

James Horton

University of Sydney Business School and Sydney Uni Sport & Fitness Scholarship for Outstanding Academic and Sporting Achievement

Calum Buckling
Joshua Cole
Christopher Friend
Jin Su Jung
Gina Ricardo

University of Sydney Business School, the Women's College, St Andrew's College and Wesley College Foundation Indigenous Australian Scholarship

Mark Kennedy
Mitchell Whiteley

University of Sydney Business School Scholarship with Distinction for All Round Excellence

Thomas Cutler
Lucy Fogarty
Chamath Herath
Andrew Huynh
Jennifer Xue

University of Sydney Business School Scholarship for Excellence in Academic Achievement

Shehan Canagasingham
Jessica Cant
Harry Heo
Ann Yee Lim
David Ma

University of Sydney Scholarship Entry Award

Luke Bouffler
Henry Davidson
Lauren Ferrarin
Jessica Geraghty
Olivia Guo
Annabel Gurney
Patrick Kelland
Caelin Kramer
Carl Lesmana
Ellen Wyllie

University of Sydney Scholarship with Merit

James Fick
Jessica Fitzgerald Krishanth Giri Nadarajah
George Harper
David Lai
Andrew Lee
Nick Miltchinov
Lisa Wang

University of Sydney Scholarship for Outstanding Achievement

Zubin Bilimoria
Sarah Chan
Aditi Grover
Tara Mahapatra
Sue Qian
Jefferson Wong
Xuran Zhang

Undergraduate Continuing Awards

University of Sydney Business School Continuing Undergraduate Merit Scholarship

Alexandre Carlton
Matthew Juchau
Christopher Macalpine Angus Pfahl
Maxwell Sutton
Minh Thuy Thai
Joanne Ting

Undergraduate Honours Awards

Canon Honours Scholarship Arai Miteki
Investec Scholarship for Most Outstanding All-round Student Benjamin Wenke
Gilles Kryger Honours Scholarship in Finance Yu Chun Tse
RJ Chambers Honours Scholarship in Accounting Ming Dai
Zhang Peng
Jingwei Xie
Robert R Sterling Distinguished Honours Scholarship in Accounting Bo Cheng Yan
The Westbrook & Jessie Anstice Honours Scholarship in Business Anny Hui-Tsu Chen
QANTAS Honours Scholarship Laura Good
Finance Honours Scholarship

James Kennedy
Dirk Houben
Michael Kwa
Adrien Lau
Luke Porter
Jibo Wang

International Business Honours Scholarship Georgina Evans
University of Sydney Honours Scholarship

Richard Alessi
Alex George
Dirk Houben
Adrien Lau
David Monti
Amalia Scholem
Declan Walpole

Postgraduate Awards

Business Leader Postgraduate Scholarship

Rory Aston James
Emily Barker
Renee Connellan
Luca Giacovazzi
Georgia Knox
Arminé Nalbandian
Natacha Ng Hoi Kuong
Krisabelle Sebastian
Hugh Simpson
Alexis Soulopoulos
James Strickland
Rohini Shankar
Gemma Rose Valpiani
Quynh Phuong Vu
Siyu Wu
Pearl May-Yong Tan
Lisa Katharina Grobien

CPA Australia Global Executive MBA Scholarship

Kathleen Watson

Master of Management Scholarship Samuel Mitchell

MBA 'First'Scholarship

Anita Mitchell

Professional Leadership Development Scholarship

Andrew Cooper

The Alumni Scholarship for Excellence in Not-for Profit Leadership Pamela Longstaff

The Anstice MBA Scholarship for Community Leadership

Romaric Bouveret

University of Sydney Business School Excellence in Leadership Scholarship

Malcolm Clowes
Houda Lebbos

The RARE (Remote and Rural Enterprise) Awards

David Cruz
Min Lim
Arminé Nalbandian
Lachlan Willcox