Find us on Facebook Find us on LinkedIn Follow us on Twitter Subscribe to our YouTube channel

2010 Faculty of Economics and Business Scholarship Recipients

Recipients awarded scholarships for 2010 under the Faculty of Economics and Business or University of Sydney awards.

Undergraduate Awards

Dean's Undergraduate Scholarship in Economics and Business

Hugh Satterthwaite

Wayne Lonergan Distinguished Undergraduate Scholarship

Graeme McIntyre

David W. Johnson Scholarship

Thomas Devlin

Littrell-Cartwright International Exchange Scholarship

Bridget Murphy
Erin Young

Faculty of Economics and Business and Sydney University Sports Scholarship for Outstanding Academic and Sporting Achievement

Alix Kennedy
Mark Sindone

Faculty of Economics and Business Regional Leadership Scholarship

Justin Dixon

Faculty of Economics and Business Scholarship with Distinction for All Round Excellence

Priyanka Acharya
Matthew De Cataldo
Emma Henderson
Mark Khunnithi
Christopher McNamara
Biying Pan
Gabriel Perrottet
Mei Sun
Yi Ling Tan
Thomas Williamson

Faculty of Economics and Business Scholarship with Merit for Excellence in Academic Achievement

Farhan Ali
Maree Andresakis
Ming Xi Dai
Kevin Jiang
Sarah Kong
James Kwong
Michael Li
Emma Stanford
Yanchang Wang
Agatha Yu

Faculty of Economics and Business Scholarship with Merit for Excellence in Extracurricular Endeavour

Finlay Blacket
Lucas Hejtmanek
James Kirkpatrick
Jenna Labib
Mike Li
Martin McCarthy
Jakov Miljak
Michael Trent
Alexander Vincent
Matthew Wallace

University of Sydney Scholarship for Outstanding Achievement

Peter Chen
Daniel Cohn
Shirley-Anne Hu
Yashvini Janakan
Crista Khong
Yu Feng Shi
Tian Qi Angie Wang

University of Sydney Scholarship Entry Award

Jae Seon Choi
Gerge Fren
Mitch Garth
Robert Gertskis
Laura Hepburn
Harrison Lane
Jasmine Lau
Se Kyung Victoria Lee
Jessica MacKillop
Elyse Morcom
Mitchell Sedgwick
Josephine Stewart
Joseph Wright
Victor Yoon

University of Sydney Scholarship with Merit

Helena Cheng
Amy Evans
Andrew Goldberg
Zhengyang Hu
Katherine Huang
Ekaterina Podzorova
Thomas Treffry
Benny Jia Jian Yang

Honours Awards

Canon Honours Scholarship

Lindsey Paton

CVC Scholarship in International Entrepreneurship Research

Ronny Mounarath

Gilles Kryger Honours Scholarship In Finance

Caroline Boateng

R. J. Chambers Honours Scholarship in Accounting

Nicholas Fearnley
Rochel Hoffman
Puja Ladva

Robert R. Sterling Distinguished Honours Scholarship in Accounting

Sophie Bentwood

The Westbrook & Jessie Anstice Honours Scholarship in Economics and Business

Amelia Rochford

QANTAS Honours Scholarship

Henry Stokes

International Business Honours Scholarship

Eugenie Joseph
Kiat Yuan Tan

Finance Honours Scholarship

Alexander Coats
Meline Nazloomian

University of Sydney Honours Scholarship

Blake Angell
Jennifer Broadbent
Gareth Bryant
Mark Evans
William Hay
Alexander Hing
Mathieu Jones
Dean Jones
Richard Kelaher
Bobby Lien
Daniella Lupino
Qian Qian
Nicholas Reeves
Caroline Takchi
Jordan Tasker
Aaron Veldre
Katrina Yu

Postgraduate Awards

Faculty of Economics and Business Excellence in Leadership Scholarship

John Kelly

Master of Management Scholarship

Jessica Hynes

The Alumni Scholarship for Excellence in Leadership

Julie McKay