Winners of 2011 prizes for undergraduate and graduate-entry study

Scholarships and prizes evening - 2011 Archive

Page archived at: Mon, 12 December 2011 09:21:41 +1000

Medals, awards, scholarships, fellowships and prizes

University of Sydney Medal in BEd(Secondary)(HMHE) and Faculty Academic Merit Prize Michael Hanratty.

University of Sydney Medal in BEd(Secondary:HSS), BA, Amy Hii.

University of Sydney Medal in BEd(Primary) and Faculty Academic Merit Prize,
Amelia Reece.

University of Sydney Medal in BSW and Faculty Academic Merit Prize, Alice Chivell.

University of Sydney Entry Scholarship, Sariah Biddle BSW.

University of Sydney Entry Scholarship, Megan Bowmer BEd(Secondary:HSS), BA.

University of Sydney Entry Scholarship, Beth Wigoder BEd(Primary).

Australian College of Educators Award, Andrew Wharton BEd(Secondary:HSS), BA.

G.S. Caird Bachelor of Education Year 2 Award, Justine Daverio BEd(Primary).

John Cassim Creative Arts Award – Music, Charlotte Dooley BEd(Primary).

John Cassim Creative Arts Award – Music, Miriam Sambell BEd(Primary).

Newcombe Hodge Essay Prize, Clair Dickson BEd (Primary).

Social Work Pioneers Prize, Carolina Simpson BSW.

Helen Sham-Ho Prize, Elizabeth Blue BSW.

Marion Macaulay Bequest Scholarship, Julia Zhu BEd(Secondary:HSS), BA.

Master of Teaching Scholarship in Mathematics and Physics, David Halliwell MTeach.

Master of Teaching Scholarship in Mathematics and Physics, Ian Oosterhoff MTeach.

NSW Teachers' Guild MTeach Scholarship, Jessica Wickenden MTeach.

Headfort School Prize for Education, Sita Rani Kaye BEd(Secondary:HSS), BA.

Mathematical Association of NSW Teacher Education Student Prize,
Lucinda Whyburn BEd(Primary).

Prizes for Academic Merit awarded by the faculty

Rachael Alonso BEd(Secondary:Sc), BSc.

Dexter Atienza BEd(Secondary:HSS), BA.

Ji Hyun Bahk BSW.

Sophie Barkl BEd(Secondary:HSS), BA.

Renato Carini BEd(Secondary:Maths), BSc.

Lauren Chockman BSW.

Jessica Condell BSW.

Felicity Dwyer BEd(Secondary:Sc), BSc.

Kate Fotheringham BSW.

Rebecca McKenna BSW.

Katherine McKerihan BEd(Secondary:HSS), BA.

Claire Moran BEd(Secondary)(HMHE).

Cassandra Muller BEd(Primary).

Tianmi Pei BEd(Secondary:Maths), BSc.

Alyce Robertson BEd(Primary).

Simone Scavo BEd(Secondary:HSS), BA.

Benjamin Still BEd(Secondary)(HMHE).

Niloufer Taraporewalla BEd(Secondary:Maths), BSc.

Jade Ward BEd(Secondary)(HMHE).