Research Conversazione 2008 Sponsor Prizes

School of Electrical and Information Engineering

Postgraduate

Resmed Award for Addressing Society’s Needs

Winner:           Ian Laird

Poster title:      Heating up the Fight against Global Warming: Parabolic Trough Collector (PTC) based Thermoelectric Generator (TEG)

Energy Australia Award for Advancing Scientific Knowledge

Prize  Winner:           Seh Chun Ng

Poster title:       The Connectivity of Infrastructure-based Multi-hop Networks

Prize Presenter:   Mr Phil McKee, Manager Engineering & Development, Energy Australia

Leighton Holdings Award for Collaboration with Industry

Prize Winner:             Gaetano Gargiulo

Poster title:                  Comparsion of EEG Recording using a new device with dry electrodes with a conventional EEG device

Integral Energy Award for Solving an Industry Problem

Prize Winner:             Iman Sadinezhad

Poster title:                  A self tuning filter for off nominal frequency measurement symmetrical components based on computational intelligence approach

Transfield Award for Next Generation Applications (Computing)

Prize Winner:             Thomas Huang

Poster title:                  Photonic techniques in discrete time signal processor for high speed  and wide-tunable applications

Microsoft Award for Next Generation Applications (Information Technologies)

Award Winner           Abhaya Parthy

Poster Title                  3D sound Field Recording and Playback

Singtel Optus Award for Next Generation Applications (Telecom)

Award Winner           Leilei Wu

Poster Title                  Design optimised method for feedback reduction in cooperative MIMO broadcast channels

EIE Foundation Awards for Next Generation Applications (Other)

Award Winner           Aengus Martin

Poster Title                  Musical Transformations on Sound

Award Winner:          Georgios Konstantinou

Poster Title                  Cascaded Half-Bridge Based Converters

Railcorp Award for Potential for Commercialisation (Computing)

Award Winner           Heba Khamis

Poster Title                  Epileptic Seizure detection-Auto-regressive Spectral Analysis of EEG

Sumitomo Award for Potential for Commercialisation (Information Technologies)

Award Winner           Yaozhou Ma

Poster Title                  Cache-based content delivery in opportunistic mobile ad hoc networks

Telstra Award for Potential for Commercialisation (Telecoms)

Award Winner           Farshad Javadi

Poster Title                  Multi-Path Routing in a cognitive wireless mesh network

Dulhunty Award for Potential for Commercialisation (Other)

Award Winner           Xu Li

Poster Title                  Linear combination of parameters by using linear discriminant analysis on short arc welding fault detection

Presenter                     Marcel Gan, Dulhunty Power

 

 

Undergraduate

Cochlear Award for Biomedical Engineering

Winner:          Emma Fitzgerald

Title:               3D Headtracking Using Wiimotes

School of Electrical and Information Engineering

Postgraduate

Resmed Award for Addressing Society’s Needs

Winner:           Ian Laird

Poster title:      Heating up the Fight against Global Warming: Parabolic Trough Collector (PTC) based Thermoelectric Generator (TEG)

Energy Australia Award for Advancing Scientific Knowledge

Prize  Winner:           Seh Chun Ng

Poster title:       The Connectivity of Infrastructure-based Multi-hop Networks

Prize Presenter:   Mr Phil McKee, Manager Engineering & Development, Energy Australia

Leighton Holdings Award for Collaboration with Industry

Prize Winner:             Gaetano Gargiulo

Poster title:                  Comparsion of EEG Recording using a new device with dry electrodes with a conventional EEG device

Integral Energy Award for Solving an Industry Problem

Prize Winner:             Iman Sadinezhad

Poster title:                  A self tuning filter for off nominal frequency measurement symmetrical components based on computational intelligence approach

Transfield Award for Next Generation Applications (Computing)

Prize Winner:             Thomas Huang

Poster title:                  Photonic techniques in discrete time signal processor for high speed  and wide-tunable applications

Microsoft Award for Next Generation Applications (Information Technologies)

Award Winner           Abhaya Parthy

Poster Title                  3D sound Field Recording and Playback

Singtel Optus Award for Next Generation Applications (Telecom)

Award Winner           Leilei Wu

Poster Title                  Design optimised method for feedback reduction in cooperative MIMO broadcast channels

EIE Foundation Awards for Next Generation Applications (Other)

Award Winner           Aengus Martin

Poster Title                  Musical Transformations on Sound

Award Winner:          Georgios Konstantinou

Poster Title                  Cascaded Half-Bridge Based Converters

Railcorp Award for Potential for Commercialisation (Computing)

Award Winner           Heba Khamis

Poster Title                  Epileptic Seizure detection-Auto-regressive Spectral Analysis of EEG

Sumitomo Award for Potential for Commercialisation (Information Technologies)

Award Winner           Yaozhou Ma

Poster Title                  Cache-based content delivery in opportunistic mobile ad hoc networks

Telstra Award for Potential for Commercialisation (Telecoms)

Award Winner           Farshad Javadi

Poster Title                  Multi-Path Routing in a cognitive wireless mesh network

Dulhunty Award for Potential for Commercialisation (Other)

Award Winner           Xu Li

Poster Title                  Linear combination of parameters by using linear discriminant analysis on short arc welding fault detection

Presenter                     Marcel Gan, Dulhunty Power

Undergraduate

Cochlear Award for Biomedical Engineering

Winner:          Emma Fitzgerald

Title:               3D Headtracking Using Wiimotes

Snowy Hydro Award for Computer Engineering

Winner:                      Sylsien Wong

Title:               Vital On-Demand Variable Data Printing for MFP Devices

NHP Award for Digital Systems and Electronics

Winner:          Anh-Dung Diep

Title:               Dimming a Compact Fluorescent Lamp (CFL)

Presenter:       Mr David Sparkes, Manager, NHP

ABB Award for Power Engineering

Winner:          Anthony Setiawan

Title:               Improvement in 5-Minute Regional Demand Forecaster Using SVM

Microsoft Award for Software Engineering

Winner:          Sammy Lo

Title:               Porting KeepInTouch to Flash

Macquarie Bank Award for E-commerce

Winner:          Daniel Howell

Title:              WiiPaintPlus – Painting with the Wii Remote

Presenter:       Grant Gardner, Divisional Director, Information Services Division, Macquarie Group

Singtel Optus Award for Telecommunications Engineering

Winner:          Ben Sweet

Title:               Design of a Data Logger for integration with Wireless Sensor Networks

NICTA Award for Telecoms: Next Generation Applications.

Winner:          Jeremy Blackford

Title:               An Investigation into Smart Metering Worldwide.

EIE 4th year Special Achievement Award

Winner:          Anh-Dung Diep

Title:               Dimming a Compact Fluorescent Lamp (CFL)