Honouring our outstanding students

On 23 April 2015, Sydney Law School held its annual Prize Giving Ceremony to celebrate the achievements of its winning students.

2015 Prizegiving Ceremony

More than 200 attendees, including prize winners and their families, as well as faculty staff, gathered in the Law School Auditorium for the annual event held to celebrate and recognise our talented students.

Professor Joellen Riley, Dean, Sydney Law School, acknowledged the efforts of our students and expressed the Law School’s gratitude for the invaluable support of the community and the profession. She warmly thanked all prize and scholarship donors for their continuing support.

Professor Greg Tolhurst announced the recipients and Robert Pietriche gave the student address at the ceremony. Prize winners then joined their families for a celebratory cocktail function.

The Sydney Law School would like to warmly congratulate all prize winners:

Catherine Baekgaard
The Marjorie O’Brien Prize

Matthew Barry
Academic Merit Prize
John George Dalley Prize No.1A

Sarah Therese Bradbury
The CA Hardwick Prize in Constitutional Law
Pitt Cobbett Prize for Constitutional Law
Andrew M Clayton Memorial Prize - Clayton Utz

Lucinda Bradshaw
Julius and Reca Stone Award in International Law and Jurisprudence

Michael Anthony Butler
Victoria Gollan Memorial Fund Scholarship

Jeffrey Robert Cabarrus
Law Society of New South Wales Prize for Law, Lawyers and Justice
Margaret Dalrymple Hay Prize for Law, Lawyers and Justice

Benjamin Carl Carrozzi
The Christopher C Hodgekiss Prize in Competition Law
Allens Linklaters Prize in Competition Law

Gabrielle Chaikin
Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 1

Philip Andris Charteris
Australian Taxation Office Prize in Taxation Law

Melissa Ann Chen
Academic Merit Prize

Terry Cheng
University of Sydney Foundation Prize for Australian International Taxation

Mitchell James Cleaver
Academic Merit Prize

Xavier Collins
John Warwick McCluskey Memorial Prize
Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law

Nicholas Condylis
Academic Merit Prize

Natalie Czapski
Tuh Fuh and Ruby Lee Memorial Prize in Criminology
JH McClemens Memorial Prize No.1 in Criminology

Elvis Dangol
Herbert Smith Freehills Prize in Contracts

Annabel Jane Deans
ED Roper Memorial Prize No.2 for Equity and Corporations Law

Lovelle Dominica D’Souza
Academic Merit Prize

Daniel Farinha
Minter Ellison Prize

Daniel Fletcher
Justice Peter Hely Scholarship

Adam Bruce Fovent
Sir John Peden Memorial Prize for Proficiency in Foundations of
Law, Federal Constitutional Law, International Law and Real Property

LexisNexis Book Prize No.6 for Most Proficient in Juris Doctor Year II
George and Matilda Harris Scholarship No. IIA for Second Year of Juris Doctor

Sanae Furuhashi
GW Hyman Memorial Prize in Labour Law
The Judge Perdiau Prize No.2

Stephanie Michelle Glass
Thomas P Flattery Prize for Roman Law

Hayley Gordon
Margaret Ethel Peden Prize in Real Property

Allen Antoun Habib
University of Sydney Foundation Prize for Australian International Taxation

Alison Margaret Hammond
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation

Sir Dudley Williams Prize
Rose Scott Prize for Proficiency at Graduation by a Woman Candidate

David Hertzberg
Sir Dudley Williams Prize
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation

Ebony Hill
Victoria Gollan Memorial Fund Scholarship

Joshua Himbury
ANJeL Akira Kawamura Prize in Japanese Law

Heather Huddleston
Peter Cameron Sydney-Oxford Scholarship

Spencer Hulme
Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No.2

Phillip Joson
Sybil Morrison Prize for Jurisprudence Part 2

Amelia Catherine Joyner
The Marjorie O’Brien Prize

Crista Jing Li Khong
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Rose Scott Prize for Proficiency at Graduation by a Woman Candidate

Jacqueline Krynda
Aaron Levine Prize for Criminal Law
LexisNexis Book Prize No.2 for Most Proficient in Combined Law II

Arunima Lal
Keith Steele Memorial Prize Bronte Lambourne
Margaret Ethel Peden Prize in Real Property
ED Roper Memorial Prize No. 1 for Equity and Corporations Law
Edward John Culey Prize for Proficiency in Real Property and Equity
Talara Lee

The Marjorie O’Brien Prize

Winnie Liu
LexisNexis Book Prize No.5 for Most Proficient in Juris Doctor in Year I
EM Mitchell Prize for Contracts

Manh Cuong Luong
The Tomonari Akaha Memorial Prize

Kerrie Yan Ma
Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2

James Joseph Mackay
King & Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments
Marc Marinozzi

LexisNexis Book Prize No. 4 for Most Proficient in Combined Law IV
George and Matilda Harris Scholarship No. 1 for Second Year
Academic Merit Prize

William Alexander Mason
Margaret Ethel Peden Prize in Real Property

Brendan Joseph May
Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize

Kathryn McCullum
Academic Merit Prize

Graeme Michael McIntyre
Academic Merit Prize
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation

Obelia Jane Modjeska
JH McClemens Memorial Prize No. 3 in Diploma in Criminology

Luca Moretti
George and Matilda Harris Scholarship No. IIB for Third Year of Combined Law
LexisNexis Book Prize No. 3 for Most Proficient in Combined Law III

Alan Kai Yeung Ngo
Margaret Ethel Peden Prize in Real Property

Eva O’Dea
Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2

Michael Oliver
The Alan Ayling Prize in Environmental Law

Jin Ooi
Judge Samuel Redshaw Prize for Administrative Law

Naomi Biying Pan
Ashurst Prize in Australian Income Tax

Gabriel Perrottet
Julius Stone Prize in Sociological Jurisprudence
Ashurst Prize in Environmental Law

Joel David Phillips
Caroline Munro Gibbs Prize for Torts Robert James Pietriche
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Ian Joye Prize in Law
Playfair Prize in Migration Law

Sarah Nadine Pitney
Academic Merit Prize

Ekaterina Podzorova
Academic Merit Prize

Dr Philip Andrew Quadrio
JH McClemens Memorial Prize No. 2 in Criminology

James Rallings
Academic Merit Prize

Fabian Patrick Römer
AMPLA Prize in Energy and Climate Law

Harry Rogers
Caroline Munro Gibbs Prize for Torts
LexisNexis Book Prize No. 1 for Most Proficient in Combined Law I

Jonathon Savery
Sir Peter Heydon Prize for Best Undergraduate Contribution in
Constitutional, Administrative or International Law


Zoe Scanlon
Nancy Gordon Smith Postgraduate Prize for LLM by Coursework

Sarah Schwartz
John Geddes Prize for Equity

Cui Shi
Wigram Allen Scholarship - International

Prajesh Shrestha
Peter Paterson Prize

Freya Smith
The Judge Perdiau Prize No. 1

Jonathon Spencer
Jeff Sharp Prize in Tax Research

Michael James Starkey
Harmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law
Harmers Workplace Lawyers Prize for Anti-Discrimination Law
Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law

Lucian Tan
Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law

Isobel Taylor
Academic Merit Prize

Elizabeth Toriola
Wigram Allen Scholarship – Merit

Kim Minh Tu Tran
The Christopher C Hodgekiss Prize in Competition Law
Allens Linklaters Prize in Competition Law

Trevor Ka Chew Tsui
Pitt Cobbett Prize for Administrative Law
New South Wales Justices’ Association Prize in Administrative Law

Eric Lim Vuu
Monahan Prize for Evidence

Zhongyi Wang
Edward and Emily McWhinney Prize in International Law
Pitt Cobbett Prize for International Law

Jackson Wright Smith
Ashurst Prize in Advanced Taxation Law

David Wong
Roy Frederick Turner AM Scholarship

Connie Yan
Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law
LexisNexis Book Prize No. 1 for Most Proficient in Combined Law I

Alice Ye
King & Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments