News

2013 Sydney Law School Prizegiving Ceremony



28 May 2013

Further photography of the Prizegiving Ceremony and Alumni Graduation Party is available on the Sydney Law School Facebook page

On 23 May 2013, the Sydney Law School held its annual Prizegiving Ceremony to celebrate the achievements of its outstanding students.

Over 250 attendees, including Prizewinners and their families as well as Faculty staff, gathered in the Law School Auditorium with Professor Peter Gerangelos encharged with announcing the recipients.

The Dean, Professor Joellen Riley acknowledged the efforts of our students and expressed the Law School's gratitude for the invaluable support of the community and the profession, and warmly thanked all prize and scholarship donors for their continuing support.

The Dean, Professor Joellen Riley

The University Medallist for Law,Daniel Ward (BA 2009, LLB 2013)gave a student address at the ceremony, following which prize winners joined graduands and their families for the Sydney Law School Alumni Graduation Party, a special celebration in advance of their graduation on 24 May.

University Medallist for Law,Daniel Ward (BA 2009, LLB 2013)

The Sydney Law School would like to warmly congratulate all prize winners:

Prize/s

Student

  • Allan Bishop Scholarship

Ella Alexander

  • LexisNexis Book Prize No 4 for Proficiency in Juris Doctor Year I

Luke Atkins

  • The C A Hardwick Prize in Constitutional Law;
  • Pitt Cobbett Prize for Constitutional Law

Fayzan Bakhtiar

  • Wigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - Entry

David Blight

  • AMPLA Prize in Energy and Climate Law

Lance Bode

  • Monahan Prize for Evidence

Katherine Bones

  • Bruce Panton MacFarlan Prize

Christian Bourke

  • Law Society of New South Wales Prize for The Legal Profession;
  • Margaret Dalrymple Hay Prize for The Legal Profession

Jesse Buckingham

  • Sir Maurice Byers Prize

Christopher Campbell

  • Ashurst Prize in Australian Income Tax

Lisa Cantlon

  • J H McClemens Memorial Prize in Criminology No.2

Andrew Charleston

  • Deloitte Indirect Tax Prize

Ian Cheung

  • Wigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - Entry

William Clarke

  • Academic Merit Prize;
  • Zoe Hall Scholarship

Louise Coleman

  • John Warwick McCluskey Memorial Prize

Stephanie Constand

  • Sybil Morrison Prize for Jurisprudence

Neil Cuthbert

  • Julius Stone Prize in Sociological Jurisprudence

Lewis D'Avigdor

  • Nancy Gordon Smith Memorial Prize

Stuart Dullard

  • Thomas P Flattery Prize for Roman Law

Michael Falk

  • Aaron Levine Prize for Criminal Law;
  • E M Mitchell Prize for Contracts;
  • Herbert Smith Freehills Prize in Contracts;
  • LexisNexis Book Prize No 2 for Proficiency in Combined Law II

Daniel Farinha

  • Zoe Hall Scholarship

Kate Farrell

  • Sir John Peden Memorial Prize for Proficiency in Foundations of Law, Federal Constitutional Law, Public International Law, Real Property;
  • LexisNexis Book Prize No. 6 for Proficiency in Juris Doctor Year II

Daniel Flanagan

  • Academic Merit Prize

Daniel Fletcher

  • Andrew M Clayton Memorial Prize - Clayton Utz

David Foong

  • Allens Linklaters Prize in Competition Law;
  • The Christopher C. Hodgekiss Prize in Competition Law

Clare Forrester

  • Henry Davis York Prize in Environmental Law

Raymond Fowke

  • The Tomonari Akaha Memorial Prize

Gillian Gan

  • Judge Samuel Redshaw Prize for Administrative Law

Sarah-Jane Greenaway

  • Law Society of New South Wales Prize for The Legal Profession;
  • Margaret Dalrymple Hay Prize for The Legal Profession

Victoria Grimshaw

  • E D Roper Memorial Prize No.2 for Equity and Corporations Law;

Alison Hammond

  • Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No 1

Emily Hartman

  • NSW Women Justices' Association Prize

Andrew Hayes

  • Academic Merit Prize;
  • E D Roper Memorial Prize No.1 for Equity and Corporations Law;
  • George and Matilda Harris Scholarship No. 1 for Law II;
  • John Geddes Prize for Equity;
  • LexisNexis Book Prize No 5 for Proficiency in Combined Law IV and Graduate Law II

Kathleen Heath

  • Sydney Law School Foundation International Scholarship - Masters

Caroline Heber

  • Wigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - Merit

Simon Hill

  • G W Hyman Memorial Prize in Labour Law

Darren Husdell

  • Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law

Ishani Jayaweera

  • University of Sydney Foundation Prize

Michael Jeffreys

  • Peter Paterson Prize

Corey Karaka

  • Academic Merit Prize

Ramya Krishnan

  • Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize in Jurisprudence

Ivana Kuti

  • Ashurst Prize in Australian Income Tax;
  • King & Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments

Mandy Kwan

  • Chartered Institute of Arbitrators Prize

Matt Lady

  • Herbert Smith Freehills Prize in Torts and Contracts

Bronte Lambourne

  • New South Wales Justices' Association Prize in Administrative Law;
  • Pitt Cobbett Prize in Administrative Law

Clare Langford

  • Carolyn Mall Memorial Prize in Indirect Taxes (Ernst & Young)

Joanne Langford

  • Academic Merit Prize;
  • Ashurst Prize in Advanced Taxation Law;
  • Australian Taxation Office Prize in Taxation Law;
  • Ian Joye Prize in Law;
  • Sir Dudley Williams Prize;
  • Nancy Gordon Smith Memorial Prize

David Lewis

  • Academic Merit Prize

Ying Hao Li

  • Academic Merit Prize;
  • Nancy Gordon Smith Memorial Prize

Kate Lindeman

  • Peter Cameron Scholarship

Stephen Lloyd

  • Academic Merit Prize;
  • Harmers Workplace Lawyers Prize for Anti-Discrimination Law;
  • Minter Ellison Prize for Intellectual Property;
  • Nancy Gordon Smith Memorial Prize

Daniel Macpherson

  • Sydney Law School Foundation International Scholarship - Juris Doctor

Aman Mann

  • Academic Merit Prize;
  • Ashurst Prize in Environmental Law;
  • Harmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law;
  • John George Dalley Prize No 1A;
  • Playfair Prize in Migration Law;
  • Rose Scott Prize for Proficiency at Graduation by a Woman Candidate;
  • Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law;
  • Sir Peter Heydon Prize for the best contribution in Constitutional, Administrative, or International Law;
  • Nancy Gordon Smith Memorial Prize

Hannah Martin

  • George and Matilda Harris Scholarship No IIB for Combined Law III;
  • LexisNexis Book Prize No 3 for Proficiency in Combined Law III

Ryan Miu

  • Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No2

David Naylor

  • J H McClemens Memorial Prize No 1 in Criminology;
  • Tuh Fuh and Ruby Lee Memorial Prize in Criminology

Amanda Nguyen

  • The Justice Peter Hely Scholarship

Christopher Parkin

  • Minter Ellison Scholarship

Ekaterina Podzorova

  • ACICA Keith Steele Memorial Prize

Rupert Robey

  • Edward and Emily McWhinney Prize in International Law;
  • Pitt Cobbett Prize for International Law

Jonathon Savery

  • Jeff Sharp Prize in Tax Research

Karl Seitz

  • Herbert Smith Freehills Prize in Torts and Contracts

Heidi Sham

  • Academic Merit Prize;
  • Edward John Culey Prize for Proficiency in Real Property & Equity

Richard Swain

  • Wigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - International

Nathan Tew

  • Academic Merit Prize;
  • The Australian Securities and Investment Commission Prize in Corporations Law

Andrew Thomas

  • Margaret Ethel Peden Prize in Real Property

Sai Vaheisvaran

  • Sydney Law School Foundation International Scholarship - Combined Law

Thu Han Wai

  • Academic Merit Prize;
  • John George Dalley Prize 1B;
  • Joye Prize in Law;
  • Nancy Gordon Smith Memorial Prize;
  • R G Henderson Memorial Prize;
  • University Medal

Daniel Ward

  • AnjeL Akira Kawamura Prize in Japanese Law

Bryce Williams

  • Caroline Munro Gibbs Prize for Torts;
  • LexisNexis Book Prize No 1 for Proficiency in Combined Law I

Hope Williams

  • Herbert Smith Freehills Prize in Torts and Contracts

Thomas Williamson

  • Victoria Gollan Scholarship

Geoffrey Winters

  • Roy Frederick Turner AM Scholarship

Henna Xing

  • Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law

Alice Zhou


Contact: Greg Sherington

Phone: +61 2 9351 0202

Email: 30423c2b1a36040342591c3131372d2d1f2d282d262d5e28222f660e44