News

2014 Prizegiving Ceremony



30 May 2014

Our 2014 Prize winners
Our 2014 Prize winners

On 22 May 2014, the Sydney Law School held its annual Prizegiving Ceremony to celebrate the achievements of its outstanding students.

Over 250 attendees, including Prizewinners and their families as well as Faculty staff, gathered in the Law School Auditorium with Professor Peter Gerangelos encharged with announcing the recipients.

The Dean, Professor Joellen Riley acknowledged the efforts of our students and expressed the Law School's gratitude for the invaluable support of the community and the profession, and warmly thanked all prize and scholarship donors for their continuing support.

The University Medallist for Law, Kathleen Heath (B.EcSocSc 2011, LLB 2014) gave a student address at the ceremony, following which prize winners joined graduands and their families for the Sydney Law School Alumni Graduation Party, a special celebration in advance of their graduation on 23 May.

The Sydney Law School would like to warmly congratulate all prize winners:

Prize/s

Student

  • Keith Steele Memorial Prize

Fariba Aghili

  • The Judge Perdriau Prize No.1

Amanda Alford

  • The Justice Peter Hely Scholarship

David Birch

  • Academic Merit Prize
  • Harmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law
  • Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
  • Playfair Prize in Migration Law
  • Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law

Katherine Elsa Wallis Bones

  • Australian Securities and Investments Commission Prize in Corporations Law
  • Academic Merit Prize
  • ED Roper Memorial Prize No.1 for Equity and Corporations Law

Lucinda Maria Gabrielle
Bradshaw

  • Law Society of New South Wales Prize for Law, Lawyers and Justice
  • Margaret Dalrymple Hay Prize for Law, Lawyers and Justice

Elizabeth Kane Cameron

  • Sydney Law School Foundation International Scholarship - JD

Soorim Cha

  • John Warwick McCluskey Memorial Prize
  • Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law

Elodie Jane Cheesman

  • Academic Merit Prize
  • Edward John Culey Prize for Proficiency in Real Property and Equity
  • Margaret Ethel Peden Prize in Real Property

Melissa Ann Chen

  • Roy Frederick Turner AM Scholarship

Haytham Chernov

  • GW Hyman Memorial Prize in Labour Law
  • The Judge Perdriau Prize No.2

Bradley Scott Clark

  • Academic Merit Prize
  • Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
  • Sir Dudley Williams Prize

Louise Anne Coleman

  • Andrew M Clayton Memorial Prize - Clayton Utz
  • Pitt Cobbett Prize for Constitutional Law
  • The CA Hardwick Prize in Constitutional Law

Nicholas James Condylis

  • Academic Merit Prize
  • ED Roper Memorial Prize No.2 for Equity and Corporations Law
  • The Australian Securities and Investments Commission Prize in Corporations Law

Naomi Susan Cooper

  • Aaron Levine Prize for Criminal Law
  • George and Matilda Harris Scholarship No IIB for Third Year of Combined Law
  • LexisNexis Book Prize No.3 for Most Proficient in Combined Law III

Natalie Anne Czapski

  • NSW Women Justices' Association Prize

Michael Patrick Donnolley

  • George and Matilda Harris Scholarship No IIA for Second Year of the Juris Doctor
  • LexisNexis Book Prize No.6 for Most Proficient in Juris Doctor Year II

Lauren Suzanne Drake

  • Sir Maurice Byers Prize for Proficiency in Constitutional Law

Harish Ekambareshwar

  • Edward and Emily McWhinney Prize in International Law
  • Pitt Cobbett Prize for International Law

Thomas Farmakis

  • Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
  • Sir Peter Heydon Prize for the Best Undergraduate Contribution in Constitutional, Administrative or International Law

Daniel Graham Fletcher

  • Thomas P Flattery Prize for Roman Law

David Chee Hou Foong

  • Ampla Prize in Energy & Climate Law

Raymond Fowke

  • Sir John Peden Memorial Prize for Proficiency in Foundations of Law, Federal Constitutional Law, International Law and Real Property

Alice Gardoll

  • J H McClemens Memorial Prize No.1 in Criminology
  • Tuh Fuh and Ruby Lee Memorial Prize in Criminology

Lachlan Campbell Gell

  • Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law

Padraic Xavier Gidney

  • The Tomonari Akaha Memorial Prize

Siak Yong Goh

  • Wigram Allen Scholarship for JD - Access

Grace Ejsymontt Gooley

  • Academic Merit Prize
  • Ian Joye Prize in Law
  • John George Dalley Prize No.1A
  • Joye Prize in Law
  • Nancy Gordon Smith Memorial Prize for Honours at Graduation
  • RG Henderson Memorial Prize (NSW Bar Association)
  • Rose Scott Prize for Proficiency at Graduation by a Woman Candidate
  • Sybil Morrison Prize for Jurisprudence Part 2

Kathleen Ellen Heath

  • Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize

Carole Hemingway

  • Academic Merit Prize

David Marcus Hertzberg

  • University of Sydney Foundation Prize for Australian International Taxation

Hannah Hesse

  • Roy Frederick Turner AM Scholarship

Christian Huston

  • Nancy Gordon Smith Postgraduate Prize for LLM by Coursework

Michael Vaughan Jeffreys

  • Peter Paterson Prize

Eleanor Jones

  • Academic Merit Prize
  • George and Matilda Harris Scholarship No I for Second Year
  • LexisNexis Book Prize No. 4 for Most Proficient in Combined Law IV

Crista Jing Li Khong

  • EM Mitchell Prize for Contracts
  • Herbert Smith Freehills Prize in Contracts

David Kim

  • Harmers Workplace Lawyers Prize for Anti-Discrimination Law

Daniel Peter Knowles

  • Academic Merit Prize

Heydon Letcher

  • Allens Linklaters Prize in Competition Law
  • The Christopher C Hodgekiss Prize in Competition Law

Olivia Lewis

  • Ashurst Prize in Australian Income Tax
  • Australian Taxation Office Prize in Taxation Law

Ying Hao Li

  • University of Sydney Foundation Prize for Australian International Taxation

Evelyn Hui Gnor Lim

  • Deloitte Indirect Tax Prize

Grant Peter Mackinlay

  • Judge Samuel Redshaw Prize for Administrative Law

Roselle Mailvaganam

  • Academic Merit Prize

Graeme Michael McIntyre

  • Bruce Miles Foundation Scholarship

Madison McIvor

  • John Geddes Prize for Equity

Anastasia Mihailidis

  • Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law

Harley Milano

  • Sydney Law School Foundation International Scholarship - Combined Law

Ji Soo Mok

  • LexisNexis Book Prize No.2 for Most Proficient in Combined Law II

James Monaghan

  • The Alan Ayling Prize in Environmental Law

Kirsten Tara Morrin

  • Monahan Prize for Evidence

Isaac Richard Morrison

  • Julius Stone Prize in Sociological Jurisprudence

Joseph Renwick Payten

  • New South Wales Justices' Association Prize in Administrative Law
  • Pitt Cobbett Prize for Administrative Law

Robert James Pietriche

  • Minter Ellison Prize for Intellectual Property

Emily Louise Rich

  • Caroline Munro Gibbs Prize for Torts

Maxwell Andrew Rigby

  • ANJeL Akira Kawamura Prize in Japanese Law

Raymond Roca

  • Minter Ellison Prize for Intellectual Property

Joshua Santilli

  • Alan Bishop Scholarship

Josephine Seto

  • J H McClemens Memorial Prize No.2 in Criminology

Patrick Bernard Shepherdson

  • Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize

Martin Slattery

  • Wigram Allen Scholarship for JD - Merit

Timothy Smartt

  • LexisNexis Book Prize No. 5 for Most Proficient in Juris Doctor Year I
  • Zoe Hall Scholarship

Adam Bruce Stanton

  • Bruce Miles Foundation Scholarship

Henrietta Stapleton

  • Wigram Allen Scholarship for JD - Entry

Jesre Cara Stenson

  • Kevin Dufty Memorial Prize for Real Property and Conveyancing
  • King & Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments

Richard Anthony Swain

  • Jeff Sharp Prize in Tax Research

Daniel Taborsky

  • Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2

Anthony Paul Jozef Van Der Planken

  • Victoria Gollan Memorial Fund Scholarship

Chantelle Vigar

  • The Marjorie O'Brien Prize

Kerri-Anne Wane

  • Peter Cameron Sydney-Oxford Scholarship

Daniel Ward

  • Wigram Allen Scholarship for JD - International

Hallie Diann Warnock

  • Ashurst Prize in Environmental Law

Isabelle Claire Whitehead

  • Academic Merit Prize
  • Ashurst Prize in Advanced Taxation Law
  • Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation

Wai Yin Jason Wong

  • LexisNexis Book Prize No. 1 for Most Proficient in Combined Law I

Jialu Xu

  • Edward and Emily McWhinney Prize in International Law
  • Pitt Cobbett Prize for International Law

Lucy Yin

 


Contact: Lani Kirby

Phone: +61 2 9351 0249

Email: 2652591d575323140921024b1b2d2f2e0a4b16050364092c