News

2012 Sydney Law School Prizegiving Ceremony



4 June 2012

On 24 May 2012, the Sydney Law School held its annual Prize Giving Ceremony to celebrate the achievements of outstanding students.

A crowd of almost 250 people gathered in the Law School's auditorium to witness the awarding of the prizes, as MC Graeme Coss announced prizes for almost 70 students present on the night.

The Dean, Professor Gillian Triggs, acknowledged the efforts of the students and spoke of exciting times ahead for the study of law with the Sydney Law School. The Dean also gratefully acknowledged the invaluable support of the community and the profession for the Sydney Law School, and warmly thanked all prize and scholarship donors for their continuing support.

University Medallist Chelsea Tabart gave a student address at the ceremony, a recording of which can be found on the Law School website.

Following on from the ceremony, prize winners joined graduands and their families for the Sydney Law School Alumni Graduation Party, a special celebration in advance of their graduation on 25 May.

Almost 300 guests were welcomed by the Dean, Professor Gillian Triggs, who introduced alumna and law school academic Professor Joellen Riley (BA 1979; MA 1985; LLB 119; PhD 2005) to speak on the benefits of and opportunities for engagement as alumni of the law school and the University.

Special guest speaker for the evening was Naomi Hart (BA [Hons] 2009; LLB [Hons] 2011), University Convocation Medalist in 2011. Naomi spoke on her experiences since her graduation, including spending four months in New Orleans working as a legal clerk defending men on death row, and her recollections of her time at law school.

The Sydney Law School would like to warmly congratulate all prize winners:

Student

Prize/s

Bibhu AggarwalUniversity of Sydney Academic Merit Prize
Ginan Louise AshcroftJ H McClemens Memorial Prize in Criminology No. 2
Luke Patrick AtkinsWigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - Merit
Yee Lat AyeWigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - International
Patrick BatemanJulius and Reca Stone Award in International Law and Jurisprudence
Sophie BentwoodEdward John Culey Prize for Real Property and Equity
Sir John Peden Memorial Prize for Foundations of Law, Federal Constitutional Law, International Law, and Real Property
Sybil Morrison Prize in Jurisprudence
Christopher James BesharaNancy Gordon Smith Memorial Prize
University of Sydney Academic Merit Prize
Kieran Riley BockmanPlayfair Prize in Migration Law
Alec John BombellBlake Dawson Prize in Environmental Law
Nicholas Andrew BorgerE M Mitchell Prize for Contracts
Freehills Prize in Contracts
LexisNexis Book Prize No. 2 for Most Proficient in Combined Law II
Rebekah Louise Maree ByrneHenry Davis York Prize in Environmental Law
Joshua John ChalkleyE D Roper Memorial Prize Second in Equity and Corporations Law
Aaron Weng Hoe ChanDeloitte Indirect Tax Prize
Stephanie Ka Yan ChengLaw Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 1
Jonathan ChoiThomas P Flattery Prize for Roman Law
Yean Hsia Joanne ChongHenry Davis York Prize in Environmental Law
The Marjorie O'Brien Prize
Isobel CrumblinThe Australian Securities and Investments Commission Prize in Corporations Law
Shane Colin CurranANJeL Akira Kawamura Prize in Japanese Law
Frank DanieliJohn Warwick McCluskey Memorial Prize for Federal Constitutional Law and Family Law
Christopher Neil DaviesWigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - ACCESS
Deborah June DearingHenry Davis York Prize in Environmental Law
Melanie Anne Dillon-SmithThe Law Society of New South Wales Indigenous Scholarship
Adriana Elizabeth EdmeadesJ H McClemens Memorial Prize in Criminology
Tuh Fuh & Ruby Lee Memorial Prize in Criminology
Jerome EntwistleNancy Gordon Smith Memorial Prize
Stephanie EsseyE D Roper Memorial Prize First in Equity and Corporations Law
University of Sydney Academic Merit Prize
Thomas FarmakisLexisNexis Book Prize No.1 for Combined Law 1
Jeffrey Jingee FungCarolyn Mall Memorial Prize in Indirect Taxes (Ernst & Young)
Tarsha GavinMinter Ellison Prize for Intellectual Property
Sir Peter Heydon Prize for Sydney Law Review (Constitutional, Administrative, or International Law)
Emma GermanNSW Women Justices' Association Prize
Alison HammondMinter Ellison Scholarship
Mark Stewart HareSir Maurice Byers Prize
Nathan HauserWalter Ernest Savage Prize for Foundations of Law
Christine Karin
Heeg-Stelldinger
Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2
Mary Qian HuAustralian Taxation Office Prize in Taxation Law
Blake Dawson Prize in Advanced Taxation
Blake Dawson Prize in Australian Income Tax
Heather Yung HuddlestonMinter Ellison Prize for Intellectual Property
Nancy Gordon Smith Memorial Prize
University of Sydney Academic Merit Prize
Marija IsajlovskaKevin Dufty Memorial Prize for Real Property and Conveyancing
Nikki Andre Syquio JosonDudley Williams Prize
Joye Prize in Law
Nancy Gordon Smith Memorial Prize
University Medal
Thomas Daniel KaldorJohn George Dalley Prize 1A
Julius Stone Prize in Sociological Theories of Law
Minter Ellison Prize for Intellectual Property
University of Sydney Academic Merit Prize
Giselle Patrice KennyUniversity of Sydney Academic Merit Prize
David Richard LewisAndrew M Clayton Memorial Prize - Clayton Utz
E D Roper Memorial Prize First in Equity and Corporations Law
George and Matilda Harris Scholarship No. 1 for Second Year
John Geddes Prize for Equity
LexisNexis Book Prize No. 5 for Most Proficient in Law II
University of Sydney Academic Merit Prize
Kate Irene Hannah LindemanNew South Wales Justices Association Prize in Administrative Law
Pitt Cobbet Prize in Administrative Law
University of Sydney Academic Merit Prize
Kane Alexander LoxleyGustav & Emma Bondy Postgraduate Prize in Jurisprudence
Jeremy Tai LyUniversity of Sydney Foundation Prize
Daniel Strathallan MacPhersonE D Roper Memorial Prize Second in Equity and Corporations Law
University of Sydney Academic Merit Prize
Louisa ManfreGeorge and Matilda Harris Scholarship No 2.B for Year 3 Combined Law
LexisNexis Book Prize No.3 for Combined Law Year 3
Ryan MayJustice Peter Hely Scholarship
Angus McFarlandUniversity of Sydney Academic Merit Prize
Andrew McLeodPeter Cameron Sydney Oxford Scholarship
Brent MichaelSir Maurice Byers Prize
Samuel MurrayLexisNexis Book Prize No. 1
Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law
Mina Wagdy NadaBruce Panton Macfarlan Prize in Advanced Corporate Law
Matthew David NeevesJeff Sharp Prize in Tax Research
Tuba Omer Sydney Law School Foundation International Scholarship - Juris Doctor
Robert James PietricheThe Zoe Hall Scholarship
Sarah Nadine PitneyCaroline Munro Gibbs Prize for Torts
Blaise Che
Prentice-Davidson
Margaret Ethel Peden Prize in Real Property
Manoel Presser GarcezACICA Keith Steele Memorial Prize
Chartered Institute of Arbitrators Prize
Nadia Marie PriceAlan Ayling Prize in Environmental Law
Myles PulsfordPitt Cobbett Prize for Constitutional Law
The Alan Bishop Scholarship
The C A Hardwick Prize in Constitutional Law
Gah Vin PyeonSydney Law School Foundation International Scholarship - Combined Law
Francisco Junior RockeyJ H McClemens Memorial Prize in Criminology No. 2
Katherine Jane RoyThe Marjorie O'Brien Prize
Lucy SaundersHarmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law
Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law
Gusel SchneiderWigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - Entry
Christopher SlaterAllens Prize in Competition Law
Christopher C Hodgekiss Prize in Competition Law
Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law
University of Sydney Academic Merit Prize
Lauren Melinda SmithMonahan Prize for Evidence
Alexander Adrian SparkJudge Samuel Redshaw Prize for Administrative Law
Gabrielle Vivian StarrMaddocks Prize in Labour Law
The Judge Ralph J Perdriau Prize No. 1
Erin Stewart Wigram Allen Scholarship for the Juris Doctor - Entry
Hannah Stewart-WeeksPeter Paterson Prize for Sydney Law Review
Nicholas Thomas SuttonAMPLA Prize in Energy & Climate Law
Chelsea Georgina TabartIan Joye Prize in Law
John George Dalley Prize 1B
Law Society of New South Wales Prize for The Legal Profession
Margaret Dalrymple Hay Prize for The Legal Profession
Nancy Gordon Smith Memorial Prize
R G Henderson Memorial Prize (NSW Bar Association)
Rose Scott Prize
University of Sydney Academic Merit Prize
University Medal
Chantelle Vigar The Law Society of New South Wales Indigenous Scholarship
Daniel Alexander WardGeorge and Matilda Harris Scholarship No 2.A for Year 2 Graduate Law
The Zoe Hall Scholarship
University of Sydney Academic Merit Prize
Jacob Victor William WhiteAaron Levine Prize in Criminal Law
Erin Rebecca WilsonG W Hyman Memorial Prize in Labour Law
The Judge Ralph J Perdriau Prize No. 2
Geoffrey Luke WintersBruce Miles Foundation Prize
Ellen Marie WolfendenEdward and Emily McWhinney Prize in International Law
Pitt Cobbett Prize for International Law
Rebecca WongRoy Frederick Turner AM Scholarship
Sun Ying WongThe Marjorie O'Brien Prize
Wai Yin Jason WongFreehills Prize in Torts and Contracts
Nadia Yetton-LimUniversity of Sydney Academic Merit Prize
Mi ZhouBruce Panton Macfarlan Prize in Advanced Corporate Law

Contact: Carla Viola

Phone: +61 2 9351 0248

Email: 300b3b14524a3211000204113c293e5a06416552014c6d2f40