Past winners of the University of Sydney Sleek Geeks Science Eureka Prize


2013 Winners | 2012 Winners | 2011 Winners | 2010 Winners | 2009 Winners | 2008 Winners | 2007 Winners | 2006 Winners


2013 Winners

Secondary school category

WINNER:
The Spectacular Spider by Brandon Gifford from Casino High School, NSW

Second place:
The Stories in the Rock by Alex Jaeger from Mornington Secondary College, VIC

Third place:
Proving Charles' Law by Brandon Conway-Rusk from Devonport High School, TAS

Primary school category

WINNER:
What is Friction? by Nathan Gori, Reuben Shepherd, Billy McLeod, Jack Dougall and Sacha Balme from Beauty Point Public School, NSW

Second place:
Splendid Steam by Kezia Sanders and Lucas Trewin from St Joan of Arc Primary School, VIC


WATCH THE FINALIST VIDEOS

VIEW THE PHOTO GALLERY


2012 Winners

Secondary school category

WINNER: The Legendary Lizard by Brandon Gifford (Year 11) from Casino High School, NSW

Second place: Natural Selection: It's Pretty Random by Greer Clarke (Year 10) from All Hallows' School, QLD

Third place: The Colour of Water by Martin de Rooy Year 11) from Pimlico State High School, QLD

Primary school category

WINNER: Egg-normous! by Iggy Fox (Year 5) from Oyster Bay Public School, NSW

Second place: Generation Trash by Luca Pona (Year 6) from Neutral Bay Public School, NSW


VIEW THE PHOTO GALLERY

2012 Sleek Geeks Film Comp Finalists

Finalists with Adam Spencer and Dr Karl Kruszelnicki at the University of Sydney campus. L-R: Iggy Fox, Luca Pona, Martin de Rooy, Adam Spencer, Dr Karl Kruszelnicki, Brandon Gifford, Greer Clarke


2011 Winners

Watch the 2011 prize finalist movies

Secondary school category

  • Winner: The sensational snake by Brandon Gifford from Casino Christian School, NSW
  • Second place: Neuroplasticity by Jack McDonald from Varsity College, QLD
  • Third place: Hail, hail hydrogen! by Sean Anderson, Raimon Barragans, Steven Lowry, Eliza Malerba and Cassie Roberts from Warrandyte High School Environment Club, VIC

Primary school category

  • Winner: The life cycle of a stick insect by Anastasia Kennett from Croydon Public School, NSW
  • Second place: Why the fish could not cross the road by Jack Allan, Bodhi Genis, Emile Scheffers, Yanik Scheffers, Acacia Smith and Jules Tait from Wilsons Creek Public School, NSW

WATCH: 2011 Competition winners featured on ABC's Catalyst

Eureka Prize Catalyst video

2010 Winners

Watch the 2010 prize finalist movies

Secondary school category

  • Winner: Rontgen: A Bright Spark by Betty Cheregi, Matt Dalla Rosa, Paul Dalla Rosa, Steven Megaloudis, Byron Mihailides and Evan Raif (Year 11) from St Helena Secondary College, VIC
  • Second place: The Incredible Feather by Brandon Gifford (Year 9) from Casino Christian School, NSW
  • Third place: A Timely Intervention by Emilio Pace, Chris Daniels, David Waters and Milan Dobrijevis (Year 11) from St Peter's College, SA

Primary school category

  • Winner: Can You Hear the Music? by Lily Colmer (Year 7) from Albany Hills State School, QLD

2010 Sleek Geek film comp winner in the Primary School category, Lily Colmer, with Dr Karl Kruszelnicki, Professor Trevor Hambley (Dean of Science), and Dr Michael Spence (Vice Chancellor of the University of Sydney)

2010 Sleek Geek film comp winners with Professor Trevor Hambley (Dean of Science), Dr Karl Kruszelnicki, and Dr Michael Spence (Vice Chancellor of the University of Sydney)


2009 Winners

Watch the 2009 prize finalist movies

University category

  • Winner: Catalyst, by Thomas McKeith and William Howarth from the University of Sydney, NSW

Secondary school category

  • Winner: Rojo and J-Dizzles Incredible Sound Vibes, by Jordan Fleming (Year 12) and Rohan Fleming (Year 10) from Central Coast Grammar School, NSW
  • Second place: The Red-lored Whistler, by Michael Huxley (Year 11) from St John's Grammar School, SA
  • Third place: Stilbopteryx Costalis and the Funnel of Doom, by Ariana McCauley, Alison Clark, Bayden Allen, Thomas Roberts, Roger Zhao (Years 9 and 10) from Gosford High School, NSW

Primary school category

  • Winner: Kiara's Gift, by Emma Gale, Michael Metters, Ava Atzemis, Dylan Lycari, Katherine Hakiim, Kiara Lloyd (Year 1-6) from St Therese Primary School, NSW

2009 Sleek Geek film comp winners with Professor David Day, Dean of Science, Dr Karl Kruszelnicki, and Dr Michael Spence, Vice Chancellor of the University of Sydney


2008 Winners

Watch the 2008 prize finalist movies
2008 Sleek Geek finalists on ABC-TV's Catalyst

University category

  • Winner: A Fundamental Misunderstanding, by Michael van Drempt from the University of Sydney, NSW

Secondary school category

  • Winner: The Copernican System, by Mitchell Connolly from Melbourne High School, VIC
  • 2nd Place: Neurotic - A film about brain messages, by Nicole Matouk, Ada Jin, Madeleine Cowell & Sarah Young from Conservatorium High School, NSW
  • 3rd Place: Fractious Friction, by Bayden Allen, Tobias Jackson, Tom Roberts, Daniel Barnaby & Kaleah Balcomb from Gosford High School, NSW

Primary school category

  • Winner: Eureka!, by Tom Bird, Cally-Rose Ware, Alex Ridge & Madison Walker from Table Cape Primary School, TAS
  • HIGHLY COMMENDED: What?! A mountain blows its top off? by Aydin Neighbour from St Finbarr's Catholic Primary School, NSW

2008 Sleek Geek Finalists with Dr Michael Spence, Vice Chancellor, Dr Karl Kruszelnicki, Julius Sumner Miller Fellow and Professor David Day, Dean of Science


2007 Winners

Watch the 2007 prize finalist movies

  • 1st Place: Alchemy: The Golden Age, by Tyler Stewart from Melbourne High School and Billy McNiece, St Michael's Grammar School, VIC
  • 2nd Place: Zac's Motion Picture, by Nicholas Dyer from Shenton College, WA
  • 3rd Place: Meiosis: The Chromosomal Wonderdance, by Annie Zheng and Genevieve Martin from Kilvington Girls' Grammar School, VIC
  • 4th Place: The Periodic Playground, by Jane Hawkey, Caitlin Henderson, Megan Betz, Jessica Gay, Felicity Kelson and Jasmine Sunely from Bacchus Marsh Grammar School, VIC

2007 Sleek Geek Finalists with Professor David Day, Dean of Science, and Professor Gavin Brown, Vice Chancellor of the University of Sydney


2006 Winners

Watch the 2006 prize finalist movies

  • 1st Place: Moles, by Kartika Suharto-Martin, Joanna Brooke and Rosa Gollan from Conservatorium High School of Music, NSW
  • 2nd Place: A Brief History of Light, by Kaleah Balcomb, Hannah Butler, Matthew Wardrop, Laura Cavanagh and Jonathan Woodbury from Gosford High School, NSW
  • 3rd Place: Inertia, the Musical, by Maddie Finnigan and Lizzy Finnigan from Northern Beaches Christian School, NSW
  • 4th Place: Nanosamurai Defense, by Alex Lee-Rekers, Olivia Jablonski and Thomas Marr from Conservatorium High School of Music, NSW

Sleek Geeks 2006 - Budding science communicators with the University of Sydney’s Dr Karl Kruszelnicki and Dean of Science, Professor David Day


Enquiries

For more information about the University of Sydney Sleek Geeks Science Eureka Prize, please email