Fellows of Senate

Updated 29 January 2014

Jordi Austin

Ms Jordi Austin is the Fellow of Senate elected by and from the non-academic staff of the University of Sydney.

Ms Austin's term/s of office as a Fellow of Senate:

  • term 1: 1 June 2013 - 31 May 2015 (2 years) - current term


She is a member of the following Senate committees:

  • Buildings and Estates Committee: 3 February 2014 –
  • Safety and Risk Management Committee: 1 July 2013 –

Profile

BA(Hons) MPsych(Clin) UNSW, MAPS GAICD
Fellow of Senate, 1 June 2013 -

Following a career in the health sector, Jordi Austin entered the tertiary education sector in 1998.

Currently Director of Student Support Services, Jordi has been employed at the University of Sydney since January 2006, in a variety of operational, managerial and director roles. Her area of expertise is the development of highest quality student experience programs, cross institution collaboration and innovation in service delivery.

Jordi is currently Vice-President, Australia New Zealand Student Services Association (2013 - 2015), a position she has held since 2009.