Fellows of Senate

Chirine Dada

Ms Chirine Dada was the Fellow of Senate elected by and from the postgraduate students of the University.


Chirine's term of office as a Fellow of Senate:

  • term 1: 1 December 2010 - 12 August 2011

Profile

BEcSocSc Sydney
Fellow of Senate, December 2010 - August 2011

Chirine was a candidate for the degree of Master of Public Policy, Faculty of Arts, at the University of Sydney.

She held a Bachelor of Economic and Social Sciences, with specialised majors in macro-economics and government/international relations.

Chirine had 4 years experience in the finance industry, and was a Policy Analyst in the Education and Training Branch of the NSW Department of Treasury – where she had a keen interest in the area of sustainable public education policies and practices.

Chirine was Treasurer of a University of Sydney Union Society and was awarded the Australian Lebanese Foundation’s undergraduate scholarship and the Commonwealth Bank of Australia’s Jackson scholarship for three consecutive years.