Fellows of Senate

Dorothy Jane Hoddinott AO

Mrs Dorothy Hoddinott AO is a Fellow of Senate of the University of Sydney appointed by the Minister for Education and Training.

Mrs Hoddinott's terms of office as a Fellow of Senate:

  • term 1: 1 January 2010 - 31 December 2013 (four years)
  • term 2: 1 January 2014 - 31 December 2017 (four years) - current term


She is a member of the following Senate committees:

  • Chair Appointments Committee: 6 December 2010 –
  • Finance and Audit Committee: 3 May 2010 –
  • Human Resources Committee: 27 June 2011 –

Profile

AO, MA DipEd Sydney, FACE FACEL
Fellow of Senate: 2010 –

Mrs Dorothy Hoddinott has been the Principal of Holroyd High School in Greystanes since 1995.

Mrs Hoddinott has long been a strong public advocate for the human rights of refugees and, as Principal, has led her school in addressing the needs of an expanding enrolment of refugee students. Her conspicuous and continued involvement in the education of immigrant and refugee students has significantly enlarged educational opportunities among persons who would otherwise have had limited prospects of entering the University.

The title of Honorary Fellow of the University of Sydney was conferred upon Mrs Hoddinott at the Faculty of Education and Social Work graduation ceremony held at 2.00pm on 28 April 2006.

In 2008, Mrs Hoddinott was appointed an Officer of the Order of Australia for her career-long commitment to social justice and humanitarian issues, her teaching of English as a second language (ESL) and her contribution to leadership and professional teachers' associations.