Fellows of Senate

Kevin McCann AM

Mr Kevin McCann AM is a Fellow of Senate of the University of Sydney appointed by the Minister for Education and Training.

Mr McCann's terms of office as a Fellow of Senate:

  • term 1: 9 March 2010 - 31 December 2013 (almost four years)
  • term 2: 1 January 2014 - 31 December 2017 (four years) - current term


He is Chair of the Safety and Risk Management Committee (from 3 February 2014) and a member of the following:

  • Finance and Audit Committee: 3 May 2010 –
  • Investment and Commercialisation Committee: 7 May 2012 –
  • Nominations and Appointments Committee: 7 May 2012 –

Profile

AM, BA LLB (Hons) Sydney LLM Harv, FAICD
Fellow of Senate: 2010 –

Mr McCann was Partner (from 1970 to 2004) and Chairman of Allens Arthur Robinson, a leading firm of Australian lawyers. He practiced as a commercial lawyer specialising in Mergers and Acquisitions, Mineral and Resources Law and Capital Markets Transactions. He was previously Chairman of Triako Resources Limited and Healthscope Limited.

His current positions include:

  • Member, National Library of Australia Council
  • Chairman, Sydney Harbour Federation Trust
  • Member, Sydney Harbour Conservancy Board
  • President (NSW) and member of the Board, Australian Institute of Company Directors
  • Chairman, Origin Energy Limited
  • Member, Evans and Partners Advisory Board
  • Chairman, Corporate Governance Committee, Australian Institute of Company Directors
  • Lead Independent Director, Macquarie Bank Limited and Macquarie Group Limited
  • Director, BlueScope Steel Limited
  • Chairman, National Library Development Council