Fellows of Senate

David Mortimer AO

Mr David Mortimer AO is a Fellow of Senate of the University of Sydney appointed by the Minister for Education and Training.

Mr Mortimer's terms of office as a Fellow of Senate:

  • term 1: 1 January 2010 - 31 December 2013 (four years)
  • term 2: 1 January 2014 - 31 December 2017 (four years) - current term


David is Chair of Senate's Investment and Commercialisation Committee (from 19 March 2012).


Profile

BEc (Hons) Sydney, FCPA
Fellow of Senate, 2010 –
Chair, Investment and Commercialisation Committee, 19 March 2012 –


David Mortimer was educated in Sydney, matriculating in 1962. He then completed a Bachelor of Economics degree at Sydney University graduating with First Class Honours.

After a career in the banking and finance industry in Australia and the United States, he joined TNT Limited in 1973 becoming Chief Financial Officer and a Director of the company in 1985. He also had overall responsibility for the group’s North American operations until the public float of those operations in February 1992 under the name TNT Freightways Corporation.

In September 1992, Mr Mortimer was appointed Managing Director and Chief Executive Officer of the TNT Limited worldwide group a leading Australian transport company with revenues of $7 billion at the time. Following the merger of TNT Limited with the Dutch based KPN group in December 1996, he remained as Chairman and Chief Executive Officer of the Asian Pacific Region until he resigned in September 1997. The TNT Group is now listed as TNT Post on international exchanges.

Mr Mortimer was Deputy Chairman of Ansett Australia Holdings Limited from 1992 to 1996 and Chairman of GD Express Worldwide from 1992 to 1996. He was also a Director of Ascham School Limited from 1989 to 1997.

In November 1996, Mr Mortimer was appointed by the Federal Government to conduct a review of Business Programs that resulted in “The Mortimer Report”.

Mr Mortimer was Chairman of Sydney Airports Corporation Limited from July 1998 until its sale in July 2002, Chairman of Bankstown Airport Limited, Camden Airport Limited and Hoxton Park Airport Limited until their sale in December 2003, Chairman of MIA Group Limited from 2000-2004 and Chairman of Citect Corporation Limited from 1997 to 2006. Mr Mortimer was a Director of the Australian Tourist Commission (ATC) from 1997 to 2004, Director of Adsteam Marine Limited from 1997 to 2007 and Director of Sigma Pharmaceuticals until June 2007. He was also Chairman of the Defence Procurement Advisory Board from 2004 to 2008.

In 2005 Mr Mortimer was appointed as an Officer of the Order of Australia.

In 2008 Mr Mortimer was appointed by the Federal Government to conduct two reviews, the review of Export Policies and Programs titled “Winning in World Markets” and the Defence Procurement and Sustainment Review titled “Going to the Next level.” Both Reviews were released at the end of September 2008.

He is presently Chairman of Australia Post, Crescent Capital Partners and Leighton Holdings Limited.

He is a Director of Intoll Management Limited (previously Macquarie Infrastructure Management), Macquarie Atlas Roads Limited, Petsec Energy Limited and Governor of the Australia Israel Chamber of Commerce.

Mr Mortimer was appointed a Fellow of the University of Sydney in 2010. He is a Director of the Australian Schoolboys Rugby Foundation, President of the Sydney University Football Club and a Member of the Australian Golf Club.

Mr Mortimer was formerly a director of the Australian Graduate School of Management. He is also a member of the Board of Governors of the Committee for Economic Development of Australia – CEDA.