Fellows of Senate

Updated 1 June 2013

Associate Professor Ariadne Vromen

Associate Professor Ariadne Vromen served for two years as a Fellow of Senate elected by and from the academic staff of the University of Sydney.

Associate Professor Vromen's term of office as a Fellow of Senate:

  • term 1: 1 June 2011 - 31 May 2013 (two years)


She was a member of the Chair Appointments Committee from 1 August 2011 to 31 May 2013.


Profile

BSocSc (Hons) PhD UNSW MA Sydney
Fellow of Senate, 2011 - 2013

Associate Professor Vromen is an Associate Professor in the Department of Government and International Relations, Faculty of Arts and Social Sciences, and has been a full-time teaching / research academic at Sydney University since July 1999.

She won the Vice-Chancellor's Award for Outstanding Teaching in 2009; has been an NTEU National Councillor since 2006; and was Chair of NTEU National Research Policy Committee 2004 - 2011.