Finance and Audit Committee

Former chairs

Kenneth George Coles

BE, FIEAust FIMechE FAIM

Fellow of Senate: 1 January 1983 - 30 November 1997
Chair, Finance Committee: 1 December 1990 to 4 December 1995

Ken Coles was a Fellow of Senate elected by and from the graduates of the University for 14 years, from 1983. He was also a member of the Finance Committee for 14 and a half years from March 1983 to 30 November 1997, as well as its Chair for 5 years. Other Senate committees of which he was a member included the Advisory Committee for the Selection of Candidates for Honorary Awards and the Student Academic Appeals Committee. He was a Senate representative were the Abercrombie Street Child Care Limited Council and the International House Council.