Skip to main content
News_

2019 Prize Giving Ceremony

17 June 2019
Recognition of high-achieving students
In one of the University of Sydney Law School’s largest annual events, more than 60 undergraduate and postgraduate students were recognised for their scholarly achievements, character and contributions to the profession on 4 June 2019.

The Acting Dean and Head of School, Professor Cameron Stewart gratefully acknowledged the efforts of our students and expressed the Law School's gratitude for the invaluable support of the community and the profession, and warmly thanked all prize and scholarship donors for their continuing support.

The prestigious 2019 University Medallist for Law was awarded to Harry Stratton, Bachelor of Laws.

The Sydney Law School would like to warmly congratulate all prize winners (in alphabetical order):

Rahul Arora

Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Sir Dudley Williams Prize

John-Patrick Michael Douglas Asimakis

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Margaret Ethel Peden Prize in Real Property
Zoe Hall Memorial Scholarship

Timothy Asimakis

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Blade John Grant Atton

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Sergio Carl Badilescu-Buga

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Rebecca Louise Barbour

Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2

Marie Capucine Battiston

The Marjorie O'Brien Prize

Jamee Lynn Bender

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Amelia Birnie

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

George Andrew Bishop

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Samuel Brennan

J H McClemens Memorial Prize No. 2 in Criminology

Dominik Otto Breznik

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Tiffany Elise Britchford

J H McClemens Memorial Prize No. 1 in Criminology

Angus Brown

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Peter Paterson Prize

Susan Yvonne Brown

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Joshua Bryant

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Amelia Kate Burns

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Timothy David Cargill

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Thomas P Flattery Prize for Roman Law

Angela Rose Cartwright

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Harmers Workplace Lawyers Prize for Anti-Discrimination Law

Thomas Zing Hou Chan

Kevin Dufty Memorial Prize for Real Property and Conveyancing

Yui Kwan Chan

The Tomonari Akaha Memorial Prize

Simon Young Mok Cho

Keith Steele Memorial Prize

Wei Sheng Wilson Chu

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Sarah Helen Condie

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Natasha Alexandra Costa

Pitt Cobbett Prize for Constitutional Law

India Coultas

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Ruby Madeleine Curtis

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Mischa Durham Davenport

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

James  Dong

Bruce Panton MacFarlan Prize

Anna Maria Dutka

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Kirsty Easdale

G W Hyman Memorial Prize in Labour Law
The Judge J Perdriau Prize No. 2

George Charles Farrugia

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Ye Feng

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Edward John Culey Prize for Proficiency in Real Property and Equity
E D Roper Memorial Prize No. 2 for Equity and Corporations Law
George and Matilda Harris Scholarship No. IIA
Sir John Peden Memorial Prize for Proficiency in Foundations of Law Federal Constitutional Law International Law and Real Property

Tianji Feng

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Madeline Rohini Fisher

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Kirsten Margaret Gan

Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation

Norah Ghuman

Andrew M Clayton Memorial Prize - Clayton Utz

Samuel Goldberg

E M Mitchell Prize for Contracts
Herbert Smith Freehills Prize in Contracts

Nicholas Holmes Gowland

Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law

Gaston Roy Gration

John Warwick McCluskey Memorial Prize

Aidan Hammerschmid

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Patrick William Douglas Hendy

Federation Press Prize for Public Law

Jessica Frances Horn

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Judita Hudson

Caroline Munro Gibbs Prize for Torts

Alexandra Danielle Hursh

Sybil Morrison Prize for Jurisprudence Part 2

Alexander McNeil Jackman

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
E D Roper Memorial Prize No. 1 for Equity and Corporations Law

Hugh Lawrence Jameson

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
The CA Hardwick Prize in Constitutional Law

Shruti Janakiraman

Edward and Emily McWhinney Prize in International Law

Athurshen Jeyakumaran

David Burnett Scholarship in Social Justice

Kryssa Elizabeth Karavolas

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Ashley Taylor Kelaita

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Deen Khan

E D Roper Memorial Prize No. 2 for Equity and Corporations Law
Sir John Peden Memorial Prize for Proficiency in Foundations of Law Federal Constitutional Law International Law and Real Property

William James Khun

Ashurst Prize in Australian Income Tax
Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Jacqueline Krynda

David Burnett Scholarship in Social Justice

Longen Lan

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Samantha Rebekah Lawford

Julius and Reca Stone Award in International Law and Jurisprudence

Caitlin Lee

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
New South Wales Justices' Association Prize in Administrative Law
Pitt Cobbett Prize for Administrative Law

Sophie Leitch

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
J H McClemens Memorial Prize No. 1 in Criminology

Frances Jean Leitch

Nancy Gordon Smith Postgraduate Prize for LLM by Coursework

Magnus Arthur Lewington

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Emma Louise Mackey

Playfair Prize in Migration Law

Felicity Rose Macourt

Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law

Eleanor Jane Makeig

Ashurst Prize in Advanced Taxation Law
Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Emily Rose McLennan

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Ashleigh Cara McNamara

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

James Edward Monaghan

Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation

Timothy Southan Morgan

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
John George Dalley Prize No. IB

Jarrod Robert  Morton-Hoffman

Aaron Levine Prize for Criminal Law
Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Hailey Zsofi Murray

E M Mitchell Prize for Contracts
Herbert Smith Freehills Prize in Contracts

Lucy Annabel Hope Nason

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Thi My Kim Nguyen

Roy Frederick Turner AM Scholarship

Angela Ni

Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 1

Declan Gwyn Watkins Noble

Minter Ellison Prize

Rowan O'Donnell

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

James Owen Palmer

ANJeL Akira Kawamura Prize in Japanese Law

Eloise Anastasia Papadopoulos

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Conor Jack Paris

AMPLA Prize in Energy & Climate Law

Dadar Ahmadi Pirshahid

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Thomas Poberezny-Lynch

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Courtney Lauren Raad

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Sir Peter Heydon Prize for the Best Undergraduate Contribution in Constitutional Administrative or International Law

Jessica Louise Raffal

Judge Samuel Redshaw Prize for Administrative Law

Rikke Juul Hesse Rasmuse Rasmusen

King and Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments

Georgia Reid

Zoe Hall Memorial Scholarship

Harrison Alexander Xavier Rogers

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Law Society of New South Wales Prize for Law Lawyers and Justice
Margaret Dalrymple Hay Prize for Law Lawyers and Justice
New South Wales Justices' Association Prize in Administrative Law
Pitt Cobbett Prize for Administrative Law
Sir John Peden Memorial Prize for Proficiency in Foundations of Law Federal Constitutional Law International Law and Real Property

Heydon Rogers

George and Matilda Harris Scholarship No. I for Second Year

Faye Gabrielle-Nadege Schachter

Tuh Fuh and Ruby Lee Memorial Prize in Criminology

Alexander Henry Schatz

Ashurst Prize in Advanced Taxation Law

Claudia Rose Sheridan

Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize

Dylan Alexander Sherman

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
John George Dalley Prize No. 1A

Amelia Catherine Simpson

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Monahan Prize for Evidence

Henry Richard Simpson

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Samuel Slattery

Caroline Munro Gibbs Prize for Torts

Cassandra Rose Smith

Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Rose Scott Prize for Proficiency at Graduation by a Woman Candidate

Matthew James Solomon

Fiona Gardiner-Hill Prize in Corporate Law

Anthony Vincent Spiteri

George and Matilda Harris Scholarship No. IIB for Third Year of Combined Law

Arielle Biance Page Stone

Julius Stone Prize in Sociological Jurisprudence

Harry James Stuart Stratton

Ian Joye Prize in Law
Joye Prize in Law
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
R G Henderson Memorial Prize (NSW Bar Association)
University Medallist

Maxwell James Sturt

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Sebastian Tanase

The CA Hardwick Prize in Constitutional Law

Tamrong Teo

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Monica Mylchreest Tracy

Dean’s List of Excellence for Academic Performance
LexisNexis Book Prize for most proficient in Juris Doctor I
Pitt Cobbett Prize for International Law

Hillary Truong

Roy Frederick Turner AM Scholarship

Heydon Wardell-Burrus

Jeff Sharp Prize in Tax Research
Justice Peter Hely Scholarship
University of Sydney Foundation Prize for Australian International Taxation

Laura Leander Wilde

John Geddes Prize for Equity

Anoushka William

Harmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law
Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law

Christie Chang Ching Wilson

Dean’s List of Excellence for Academic Performance

Alice Chen Yan

The Alan Ayling Prize in Environmental Law

Jee Yun Yang

AMPLA Prize in Energy & Climate Law

Yi Ming Marina Yang

Ashurst Prize in Environmental Law

Yufei Zhong

The Judge J Perdriau Prize No. 1

Alice Zhou

Peter Cameron Sydney Oxford Scholarship