News

Well Done to the Class of 2007


5 February 2008

We congratulate the students who received Honours at Graduation, those mentioned in the Dean's List of Excellence in Academic Performance and students who have received Prizes and Scholarships. A special mention goes to Brendan McMahon and Hugh Wolgamot, who have been awarded the University Medal.

University of Sydney Honours at Graduation 2007 - Full list (PDF)

BACHELOR OF ENGINEERING (CIVIL ENGINEERING)
Honours Class I and Medal

Wolgamot H A

Honours Class I
Napier Z L

Honours Class II, Division 1
Matheson L
Tong A
Williams C E
Wu W H

Honours Class II, Division 2
Gunawan D
Hanna S
Higgins M P
Porter S C
Strang B P
Tarjan I S G

BACHELOR OF ENGINEERING (CIVIL ENGINEERING)(CONSTRUCTION MANAGEMENT)
Honours Class II, Division 1
Clark M G
Mansour D

Honours Class II, Division 2
Greenaway B M
Kairouz N

BACHELOR OF ENGINEERING (CIVIL ENGINEERING)(GEOTECHNICAL)
Honours Class I
Steindler A K

Honours Class II, Division 1
Allan R J
Cai Y Z

BACHELOR OF ENGINEERING (CIVIL ENGINEERING)(STRUCTURES)
Honours Class I and Medal
McMahon B T

Honours Class I
Hastie A
Stock D A
Suryadi P

Honours Class II, Division 1
Hanna M
Wong K S

Honours Class II, Division 2
Bazouni C
Chau K W
Hamad S
Lee C M
Meyn S M R
Saman D

BACHELOR OF ENGINEERING (PROJECT ENGINEERING AND MANAGEMENT (CIVIL))
Honours Class I

Lee A H W

Honours Class II, Division 1
Morgan M
Prilis P A
Service V I
Vijayanayagam A

Honours Class II, Division 2
Kacir C L

PRIZES

A. S. Macdonald Prize of the Association of Consulting Structural Engineers of New South Wales in Structural Engineering
McMahon B T

Australian Steel Institute Prize
Chen X

Blackwood Hodge Prize in Civil Engineering
Napier Z L

Bradfield Memorial Prize for First Class Honours in Civil Engineering
McMahon B T

Civil Engineering Graduates Prize for Structures 1 and Structural Design 1
Md Yusof A

D. Campbell-Allen Prize in Civil Engineering
Judd M J

D. G. Walkom Prize for First Class Honours in Civil Engineering
Wolgamot H A

Graduates of 1966 Prize (Civil Engineering)
Goldacre T

Harvey Dare Prize in Hydrodynamics and Hydraulic Engineering
Wolgamot H A

John Main Prize for First Class Honours in Civil Engineering
Suryadi P

Mining Engineering Graduates Prize
Warrell T

Murray Rainsford Smith Prize for Materials, Structural Analysis and Structural Behaviour
Suchowerska A M

Nicholas Snowden Trahair Prize
Suryadi P

R. F. Chapman Memorial Prize in Civil Engineering Design
McMahon B T

R. L. Aston Prize for Surveying
Sullivan A

Steel Reinforcement Institute of Australia Prize for Greatest Proficiency in the Field of Reinforced Concrete Design
Ah Liki F T E

Tuh Fuh and Ruby Lee Memorial Prize in Civil Engineering
Lee A H W